Blog > Komentarze do wpisu
Nasza petycja w Parlamencie Europejskim

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego zdecydowała w dniu wczorajszym, że europosłowie zajmą się petycją w sprawie niekorzystnego dla Radomia i Ziemi Radomskiej podziału funduszy unijnych na Mazowszu. 

Petycję, podpisaną przez parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości: Marka Suskiego, Zbigniewa Kuźmiuka, Dariusza Bąka, Stanisława Karczewskiego oraz Wojciecha Skurkiewicza, poparło ponad 10 tys. mieszkańców Radomia i regionu. W październiku 2013 r. została złożona do Parlamentu Europejskiego. 

W uzasadnieniu petycji wskazaliśmy przykłady niesprawiedliwego podziału środków unijnych z budżetu UE w latach 2007-2013 pomiędzy poszczególne subregiony Mazowsza. W wyniku tego podziału, subregion radomski uzyskał trzy razy mniej środków niż Warszawa i ponad dwukrotnie mniej niż pozostałe subregiony województwa mazowieckiego. Taki podział pieniędzy unijnych na Mazowszu pogłębia dysproporcje rozwojowe województwa i stoi w oczywistej sprzeczności z założeniami unijnej polityki spójności.

Komisja Petycji PE, która bada zasadność petycji zdecydowała, że kwestie podniesione przez parlamentarzystów PiS będą wyjaśniane przez eurodeputowanych. 

Uważam, że to bardzo ważny krok w walce o sprawiedliwy podział środków unijnych na Mazowszu. Wiele petycji kierowanych do Komisji zostaje odrzuconych jako bezzasadne, tymczasem zdecydowano, że są uzasadnione podstawy by zająć się poruszanymi przez nas kwestiami. Petycja uzyskała status trybu przyspieszonego, co oznacza że powinna zostać rozpatrzona do końca bieżącej kadencji Parlamentu Europejskiego

Jest to tym większy sukces, iż petycja napotkała na silny opór polityczny ze strony frakcji EPP, do której należy Platforma Obywatelska. Jej przedstawiciele kilkakrotnie podejmowali usilne próby zablokowania jej rozpatrzenia, o czym szczegółowo wkrótce poinformuję. Zarząd Mazowsza pozostaje głuchy na prośby i apele władz Radomia. Uważam jednak, że jest duża szansa, iż Bruksela wymusi na nim sprawiedliwy podział środków unijnych w naszym województwie.

piątek, 21 marca 2014, marekzpisu

Polecane wpisy

Komentarze
foton.3
2014/03/21 14:26:06
Słusznie, bronić interesów Ziemi Radomskiej...