Kategorie: Wszystkie | lotnisko, radom, suski
RSS
czwartek, 31 stycznia 2013
Podsumowaliśmy zbiórkę publiczną. Poznaliśmy termin odsłonięcia Pomnika

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu przedstawił właśnie sprawozdanie z wyników zbiórki publicznej przeprowadzonej na terenie miasta Radomia i województwa mazowieckiego od 18 kwietnia 2012 roku, do 31 grudnia 2012 roku.

Jako Przewodniczący Komitetu, w Jego imieniu pragnę serdecznie podziękować wszystkim Ofiarodawcom, którzy w 2012 roku kupili cegiełki lub złożyli datki na rzecz budowy pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Tych Państwa, którzy chcą mieć swój wkład w szczytny cel budowy pomnika, a nie zdążyli jeszcze wykupić cegiełki lub złożyć darowizny, pragnę poinformować, że w najbliższych dniach Komitet wystąpi o zgodę na prowadzenie zbiórki publicznej w 2013 roku.

Już dziś zapraszam Państwa do Radomia na odsłonięcie pomnika, które planowane jest na 18 czerwca 2013 roku. Szczegółowe informacje o dalszych wynikach zbiórki i postępach prac przy budowie pomnika znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.pomniklechakaczynskiego.radom.pl

A teraz trochę liczb.We wspomnianym czasie suma zebranych ofiar pieniężnych wyniosła 170 610,95 PLN + odsetki bankowe od środków pozostających na rachunku bankowym w wysokości 4,34 PLN.
Na powyższą kwotę złożyły się: sprzedaż cegiełek wartościowych (151 210 PLN), dobrowolne wpłaty na konto bankowe (7880 PLN) oraz dobrowolne datki do puszki kwestarskiej (11520,95 PLN).
Wysokość kosztów przeprowadzenia zbiórki publicznej to: projekt graficzny i wydruk cegiełek wartościowych (746 PLN), wyrobienie pieczęci (80,20 PLN), wykonanie strony internetowej www.pomniklechakczynskiego.radom.pl i podatek przekazany do Urzędu Skarbowego (643 PLN), opłata skarbowa w wysokości 82,75 PLN, I rata z tytułu umowy za zaprojektowanie i wykonanie pomnika Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Radomiu + podatek przekazany do US (20 000 PLN), prowizje i opłaty za prowadzenie rachunku bankowego (859 PLN).


O sytuacji mikroprzedsiębiorstw

Dzisiaj uczestniczyłem w trzeciej prezentacji Raportu poświęconego sytuacji mikro i małych firm. Raport stanowi barometr nastrojów firm, gdyż przygotowany został w oparciu o opinie ich właścicieli, odnoszące się do istotnych obszarów funkcjonowania biznesu. Z najważniejszych danych można odczytać, że Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm za rok 2012 wynosi 90 pkt. wobec 92 pkt. przed rokiem.

Obniżka Wskaźnika jest spowodowana gorszą oceną najbliższych 12 miesięcy oraz niższą oceną ogólnej sytuacji gospodarczej i sytuacji branży. Firmy dużo lepiej oceniają te obszary, które są bezpośrednio związane z sytuacją własnego przedsiębiorstwa. Najważniejszymi barierami rozwoju są w opinii przedsiębiorców koszty pracy, wysokość podatków oraz obciążenia biurokratyczne.

 

 

Tagi: Warszawa
16:47, marekzpisu
Link Dodaj komentarz »
Nadciąga kolejna katastrofa rządów PO!

No i stało się to, przed czym ostrzegałem jeszcze przed Euro 2012. Nie dość, że wielu dróg jak nie było, tak nie ma, to zapewne, poprzez nieudolność i nieodpowiedzialność rządzących, w oczach wielu polityków decydujących o losach Unii Europejskiej Polska utknęła w gronie krajów charakteryzujących się słabością systemu wykorzystywania funduszy.

Zmowa cenowa, wydawanie publicznych pieniędzy w większej kwocie, zawieszenie mechanizmu konkurencji i wreszcie plajta podwykonawców, to stwierdzenia, które dzisiaj w mediach odmieniane były przez wszystkie możliwe przypadki. Pal sześć, gdyby afera wokół Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad stanowiła pstryczek w nos zadufanego wszechwładcy Tuska. Uderza ona jednak głównie w nas, Polaków.

Na nic zdały się upomnienia ze strony opozycji. Zamrożenie przez Komisję Europejską wypłat funduszy na drogi na kwotę ok. 4 mld euro to żółta kartka, którą tym razem Tuskowi pokazali unijni urzędnicy. Dziwi mnie tylko spokój, z jakim do sprawy podchodzą przedstawiciele PO. No chyba, że oprócz nieudolności, opanowała ich totalna znieczulica nawet na takie zarzuty, jak oskarżenie kilkunastu osób o zmowę na rzecz próby utworzenia kartelu. Obawiam się, że skoro powyższe nie zrobiło na nich wrażenia, ba, całą sytuację określają jako absurdalną, to katastrofą zakończą się także "starania" o pieniądze na wiele projektów w kolejnych perspektywach finansowych UE. Chciałbym się w tym przypadku mylić, bowiem nikomu i niczemu, a tym bardziej naszej Ojczyźnie, nie życzę katastrofy, której widmo roztacza się coraz większym kręgiem. Kilka dni temu na konferencji prasowej mówiłem o tym jak ekipa Tuska zaprojektowała kolej do Radomia, że torami nie trafili w światło wiaduktu, a minister twierdzi, że wszystko idzie dobrze. To właśnie drastyczny dowód, jak można knocąc wszystko spokojnie mówić, że jesteśmy zieloną wyspą, a państwo stanęło na wysokości zadania. Tymczasem ta zielona wyspa okazuje się nie Irlandią tylko Sycylią,  a cały kraj zbliża się do katastrofy jak samolot z prezydentem na pokładzie. Tyle, że tym razem rozbijemy się wszyscy.

wtorek, 29 stycznia 2013
Obywatelskie wyróżnienie

Na nic zdaje się szerokofalowa propaganda sukcesu rządzących i próby odwrócenia uwagi od ważnych kwestii chociażby tematem związków partnerskich. Premiera Tuska mają dość coraz szersze rzesze Polaków i jeżeli nic się nie zmieni, kto wie, czy w dobie kryzysu nie zdecydują się w końcu na akt desperacji i wywiezienie go na taczkach.

Ostatnie dni w naszym kraju wypełnione były z jednej strony bezwzględną, chwilami - zdążyliśmy się już do tego przyzwyczaić - wręcz agresywną dyskusją na medialne obecnie tematy, a z drugiej strony głęboką zadumą nad losem człowieka, gdy żegnaliśmy Jadwigę Kaczyńską oraz prymasa Józefa Glempa.

W natłoku informacji i wydarzeń, chwilami ciężko jest się połapać, o co tak naprawdę chodzi. Ale wydaje się, że po raz kolejny mamy do czynienia z celowym działaniem grupy polityków PO odpowiedzialnych za PR partii. Ale na brak jedności w niej i zmierzchu ślepego posłuszeństwa liderowi Platformy zasłony milczenia nie dało się już spuścić. Dyskusja nad związkami partnerskimi tylko to potwierdziła. Wyniki styczniowego sondażu TNS Polska oceniającego prace Tuska i rządu są natomiast dla niego druzgocące. Jeszcze nigdy nie spadło ono bowiem do tak niskiego poziomu, poniżej którego jest już tylko dno i metr mułu.

Z drugiej zaś strony, pokazuje to także zmęczenie Polaków sztucznie pompowanymi tematami, które spychają na drugi tor tak ważne kwestie, jak polska gospodarka, tworzenie miejsc pracy, a przez to walkę z zastraszająco rosnącym bezrobociem. Wiele razy podkreślałem, że na chorobę PO obecnie jedyną receptą jest Prawo i Sprawiedliwość. Zwłaszcza, gdy na horyzoncie krajowej gospodarki pojawia się widmo jeszcze większego kryzysu. Czołowi politycy PO i jej ministrowie nie odczują jednak jego skutków, bowiem w razie draki znów będą mogli uruchomić tak modny w tym rządzie system nagród finansowych za szczególne "zasługi". A może warto by było ustanowić także podobne premie dla obywateli. W końcu wytrwać i nie zwariować, będąc co chwila bombardowanym ogłupiającymi nowinkami płynącymi z rządowych kuluarów, to już wyczyn warty nagrody.

22:11, marekzpisu
Link Dodaj komentarz »
sobota, 26 stycznia 2013
O rolnictwie w Błędowie

W piątkowy wieczór uczestniczyłem w dyskusji o rolnictwie i innych problemach Polski. Odbyło się ono podczas spotkaniu w Błędowie, w których uczestniczył tłum mieszkańców tej i okolicznych miejscowości.

W spotkaniu wzięli także udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Zbigniew Kuźmiuk, Dariusz Bąk i Janusz Wojciechowski. Poprowadził go natomiast Maciej Dobrzyński.


00:33, marekzpisu
Link Dodaj komentarz »
środa, 23 stycznia 2013
Pożegnaliśmy Jadwigę Kaczyńską

Dzisiaj uczestniczyłem w pożegnaniu Jadwigi Kaczyńskiej, matki i Polki, człowieka nauki i pracy. W takim momencie na usta cisną się słowa, jakie słyszałem w trakcie uroczystej mszy świętej pogrzebowej. Biskup Antoni Dydycz podkreślił, że zmarła zasłużyła w swoim ziemskim życiu na wielką nagrodę, na zamieszkanie w domu Ojca, obok męża, rodziców, syna i wielu innych bliskich osób.

Jadwiga Kaczyńska nie doczekała wyjaśnienia przyczyn i okoliczności, w jakich zginął jej syn, synowa oraz wielu polskich polityków pod Smoleńskiem. Najlepszym wyrazem czci dla jej osoby, będzie więc obietnica, że zrobimy wszystko, aby prawda ujrzała światło dzienne.19:58, marekzpisu
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 22 stycznia 2013
Powstanie, które wydało owoc

Data 22 stycznia niezwykle krwawo wpisała się w dzieje naszego narodu. Dokładnie 150 lat temu wybuchło bowiem najdłuższe powstanie, nazwane styczniowym. Już pierwszego dnia po ogłoszeniu manifestu, doszło m.in. do bitwy pod Szydłowcem.

Walki trwały do jesieni 1864 roku. Zginęło w nich kilkadziesiąt tysięcy osób, niemal tysiąc zostało straconych, a blisko 38 tysięcy skazano na katorgę lub zesłano na Syberię.

W tak ważnym dniu, w intencji ofiar Powstania Styczniowego, modliliśmy się w Kościele oo. Bernardynów w Radomiu. Po mszy św., pomimo niezbyt sprzyjających warunków atmosferycznych, przemaszerowaliśmy pod Mauzoleum płk Dionizego Czachowskiego i krzyż. Ta ostatnia "stacja" dzisiejszych uroczystości jest miejscem, gdzie w czasie Powstania Styczniowego dokonywano egzekucji przez rozstrzelanie. Jako pierwszy został tu rozstrzelany August Jasiński, dowódca wspomnianego ataku na Szydłowiec.

W takim dniu, nasuwa się wiele refleksji dotyczących Powstania. Z wielu zasłyszanych opinii, dzisiaj najbardziej utkwiła mi ta, wygłoszona przed laty przez prymasa Stefana Wyszyńskiego. Mówił on: "Zdaje się, że to nieudane powstanie oddało wielką przysługę wszystkim trzem zaborom, bo rozpoczęła się wówczas praca myśli polskiej. Przekroczyła kordony i podała ręce tym, co byli w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, i tym, co byli gdzieś daleko na Litwie i Rusi (...). Naród bez tego zrywu, okupionego krwią, nie ostałby się Bismarckowskiej polityce Kulturkampfu. Nie oparłby się germanizacji i rusyfikacji. Przed tym etapem, który dla umęczonego narodu był jedną z najcięższych prób, trzeba było ofiar. Te ofiary padły i wydały owoc, bo obudziło się sumienie narodu".

Tagi: PIS Radom
21:30, marekzpisu
Link Dodaj komentarz »
O Grecji na Mazowszu. Puste Obietnice - nie. Działanie - tak

Nie tylko politycy PiS-u, ale i radomskie media alarmują, że do naszego subregionu płynie znacznie węższy strumień pieniędzy unijnych, niż powinien. A najbliższa perspektywa finansowa nie tylko zapowiada się lepiej, ale wręcz dramatycznie gorzej. To może być nasza Mazowiecka Grecja zafundowana przez nieudolną i nieodpowiedzialną politykę PO. Dlatego jestem trochę zdziwiony, że po raz kolejny, jeden z posłów PO zaatakował mnie i moich kolegów. Oczywiście tylko trochę, bo rozumiem, w jak trudnej jest sytuacji. Otóż Radosław Witkowski wytyka, że przedstawione przez nas propozycje są odgrzewanymi kotletami podkradzionymi z ich patelni, a pomysł ze skierowaniem do naszego subregionu trzech procent finansów innych województw, to rzekomo populizm.

Z wpisu posła PO dowiedziałem się, że jego partia już kilka lat temu podjęła te tematy, a obecnie toczy się już bardzo konkretna dyskusja na szczeblu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, wojewody mazowieckiego i marszałka województwa. Podobno poseł od początku swojej działalności zabiega o stworzenie dla Mazowsza programu przypominającego program Polski Wschodniej. Chociaż o ile sobie przypominam, do kryzysu w Grecji na jego profilu internetowym było zapewnienie, że zamierza budować w Polsce drugą Grecję, a o wyłączeniu Warszawy z Mazowsza niczego tam nie widziałem. Ale skoro tak twierdzi, to rodzi się pytanie, dlaczego mimo upływu tylu lat nadal nie widać efektu? Są możliwe co najmniej dwa wyjaśnienia zagadki. Pierwsze to pewnie dlatego, że starania te nie były prowadzone w odpowiedni sposób czyli prowadzący je był nieudolny. A najpewniej, bo po prostu nie prowadzono ich wcale.

Ponieważ dziś nawet gołym okiem widać, że polityka PO tzw. „lokomotyw” czyli wspierania metropolii zamiast terenów biednych, okazała się zabójcza dla naszego regionu, trzeba się ratować i opowiadać, jak to się dzielnie i mądrze pracowało, nawet jeśli do niedawna robiło się coś zgoła odmiennego. Bo właśnie ta nieodpowiedzialna dotychczas prowadzona przez PO polityka może się skończyć upadłością Mazowsza na wzór Grecji. A fakt, że od dawna prowadzili inną politykę wynikał pewnie z tego, że robili to dla zmylenia PiS-u, żeby w odpowiednim momencie nasz pomysł odtrąbić jako kolejny swój sukces. A tu Prawo i Sprawiedliwość zapewne na złość posłowi Radkowi przypomniało, że to był i jest element naszego programu i sprawa spaliła na panewce. Jeżeli zaś chodzi o dodatkowe pieniądze z innych województw, to poseł Witkowski nie musi kierować pisma do kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. Gdyby, tak jak twierdzi, uważnie śledził wydarzenia w naszym regionie, zapewne zauważyłby, że już podczas jednej z wizyt w Radomiu prezes PiS, Jarosław Kaczyński, podkreślił konieczność znalezienia mechanizmu, dzięki któremu do subregionu mogłyby płynąć środki pomimo przekroczenia granicy 75% średniej unijnej w całym Mazowszu. Szkoda więc, że zamiast szukania wspomnianych mechanizmów, współpracy i, co ważniejsze, wprowadzania pomysłów w życie przez rząd PO, poseł stara się na siłę udowodnić, że programowe pomysły PiS-u wdrażane do rzeczywistości, to wyłącznie kopiowanie wizji PO i w dodatku do nas trzeba apelować o poparcie dla nich. Zaiste karkołomna figura intelektualna!

Żeby nie być gołosłownym, a jednocześnie ukazać Państwu, że w PiS-ie nie tylko mówimy i obiecujemy, a głównie działamy na rzecz naszego regionu i kraju, chciałem poinformować, że tuż po ubiegłotygodniowej konferencji i przedstawieniu trzech pomysłów, wybrałem się do Strasbourga, gdzie rozmawiałem z europosłami PiS, przedstawiłem im projekty i otrzymałem zapewnienie, że będą lobbować na rzecz ich realizacji.


poniedziałek, 21 stycznia 2013
Ważna data, nie tylko dla historyków

W weekend wspominaliśmy dzień 19 stycznia. Dla wielu historyków to ważny dzień, bowiem właśnie w nim obchodziliśmy kolejną rocznicę wydania ostatniego rozkazu Komendanta Głównego Armii Krajowej, gen. Leopolda Okulickiegoe "Niedźwiadka". Poniżej zamieszczam wierną jego kopię, kończąc podobnie jak generał:
Niech żyje Wolna, Niepodległa, Szczęśliwa Polska!


11:12, marekzpisu
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 17 stycznia 2013
Cześć Pamięci Marii Kaczyńskiej

Czwartek, 17 stycznia, przyniósł nam smutną informację. Zmarła Jadwiga Kaczyńska, matka prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i śp. Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Miała 87 lat.

W czasie okupacji niemieckiej była sanitariuszką Szarych Szeregów. Po wojnie pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN, a także jako nauczycielka języka polskiego. W 1948 roku poślubiła porucznika Armii Krajowej, uczestnika powstania warszawskiego Rajmunda Kaczyńskiego. W 2005 roku została uhonorowana tytułem Człowieka Roku Życia Warszawy za stworzenie domu, w którym rodził się świat wartości zmieniających Polskę. To właśnie w nim dorastali i nasiąkali patriotyzmem, miłością do ludzi i ojczyzny bracia Jarosław i śp. Lech. Wszyscy więc jesteśmy jej winni wdzięczność, pamięć i modlitwę.

Niech spoczywa w pokoju.17:28, marekzpisu
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2