Kategorie: Wszystkie | lotnisko, radom, suski
RSS
sobota, 28 kwietnia 2012
Radomianie stanęli w obronie wolnych mediów

W sobotnie popołudnie centrum Radomia należało do obrońców wolnych mediów. Ponad dwa tysiące osób po mszy świętej, której przewodniczył bp Henryk Tomasik przeszło pod Delegaturę Urzędu Wojewódzkiego, gdzie wyraziło swoją dezaprobatę wobec decyzji rządu uderzających w wolność polskich mediów i nie przyznanie miejsca na multipleksie cyfrowym TV Trwam.

Podczas marszu, oprócz haseł, które towarzyszą podobnym w całym kraju, nie zabrakło także lokalnych akcentów, a konkretnie specjalnie ułożonych na to wydarzenie wierszyków: "Letni wietrzyk w oknach muska, cały Radom żegna Tuska" czy "Ostatni raz na Radom popatrz i zabierz sobie Ewę Kopacz".

Dziękuję wszystkim za udział w marszu!

 

 


19:06, marekzpisu
Link Dodaj komentarz »
piątek, 27 kwietnia 2012
Dziękuję Wam Radomianie za poparcie budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego

Spodziewałem się, że intensyfikacja działań Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego, poruszy radomskie środowisko i nie zawiodłem się na Radomianach. Tysiące osób wyraziło poparcie dla  inicjatywy budowy pomnika naszego prezydenta. Szkoda, że po raz kolejny – wciąż z tych samych kręgów, z którego wychodzą opinie - karmione nienawiścią i nieprawdą pojawiły się głosy bezpardonowej krytyki.  Dlatego  jeszcze raz, chciałbym bardzo mocno zaznaczyć, że powstanie Społecznego Komitetu, ani jego działalność, nie jest działalnością Prawa i Sprawiedliwości, chociaż w jego strukturach rzeczywiście znajdują się również - ale nie tylko - osoby należące do mojej partii. Myślę także, że o kwotę, jaką Komitet ma zebrać, członkowie PO czy innych ugrupowań naprawdę nie muszą się martwić. Żaden z radomian nie jest zmuszony do włączenia się w tę akcję, a pieniądze, które zdecyduje się na nią przeznaczyć, będą pochodzić wyłącznie z jego portfela i nic PO do tego jak ludzie chcą wydawać swoje ciężko zarobione środki.

Myślę, że skoro jednak na portalach i forach internetowych ten wątek stał się jednym z popularniejszych, co więcej, według sondy, o której  wynik pytały mnie  m.in. dziennikarki z lokalnych mediów, większość radomian popiera ten pomysł, to słowa krytyki są tylko grą polityczną przeciwników wolności obywatelskich  i demokracji.  Tym bardziej aktywnie włączmy się do internetowych dyskusji. Odpowiedzmy w kulturalny sposób tym, którzy chcą ośmieszyć i zagłuszyć  niemonumentalnym wrzaskiem głos wolnych obywateli chcących upamiętnić wielkiego człowieka jakim był profesor Lech Kaczyński.



Nie rozumieją, czy nie chcą zrozumieć?

Ewa Kopacz, Marszałek Sejmu, najpierw zwróciła dezyderat sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii w sprawie procesu cyfryzacji naziemnego nadawania telewizyjnego. Według pani marszałek, tezy zawarte w treści dezyderatu zawierały stwierdzenia trudne do potwierdzenia, bądź wykraczające poza właściwość przedmiotową Komisji.

Zastanawiałem się wówczas, co konkretnie wymaga potwierdzenia i co wykracza poza zakres prac komisji? W uchwale wytknęliśmy brak zapewnienia pluralistycznej oferty programowej związanej z nieuwzględnieniem  wniosku fundacji Lux Veritatis, brak stworzenia systemu pomocy materialnej dla rodzin ubogich, których nie stać na zakup odbiornika telewizji cyfrowej, co może skutkować wykluczeniem cyfrowym nawet 1,5 mln rodzin oraz brak odpowiedzialnej kampanii informacyjnej. Powołaliśmy się także na dwa miliony obywateli, którzy podpisali petycję w sprawie odmowy umieszczenia telewizji Trwam na platformie cyfrowej.

Według mnie jedynym logicznym uzasadnieniem zakwestionowania uchwały  jest  krytyczna ocena działania administracji w sprawie cyfryzacji TV w Polsce a głównie  proces przyznawania miejsc na platformie cyfrowej.  Cały czas mam w pamięci wyjątkowo niekulturalnie zachowanie się prezesa Dworaka co także można było zobaczyć we wczorajszej audycji  u Pospieszalskiego.  Tłumaczenie pana prezesa Dworaka, że sprawa szeroko była omawiana w mediach i mogliśmy się z nich dowiedzieć wszystkiego było i  śmieszne i żałosne. Czyżby oznaczało to, że media mają znacznie więcej do powiedzenia, szerzej i lepiej znają i rozumieją  tę kwestię  niż rządzący naszym krajem? O tym, że proces przyznawania koncesji budzi wiele zastrzeżeń świadczą chociażby marsze, które są organizowane w naszym kraju. Wzięło w nich udział już kilka milionów obywateli. Rządzący pozostają jednak głusi na konstruktywną krytykę. Wydaje się, że także postulaty społeczeństwa, przedstawione właśnie w dezyderacie Komisji, której jestem wiceprzewodniczącym, mają w „głębokim poszanowaniu”.

Przewodniczący Komisji zwrócił się więc do Marszałek Ewy Kopacz, żeby konkretnie wykazała, które stwierdzenia są trudne do potwierdzenia. W odpowiedzi  marszałek wskazała trzy przyczyny a może lepiej by nazwać je pretekstami. Po pierwsze stwierdziła że nie wskazaliśmy źródła liczby rodzin, którym jakoby grozi wykluczenie cyfrowe. Dalej  podważyła wsparcie dwóch milionów osób podpisanych pod petycją  w obronie wolnych mediów.  Po trzecie stwierdziła, że zagadnienia dotyczące procesu przyznawania koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na nadawanie sygnału cyfrowego nie mieści się w zakresie przedmiotowym Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Tymczasem właśnie  w zakres działania naszej komisji  wchodzi nadzór nad cyfryzacją kraju a źródła medialne,  do  których odsyłał nas prezes Dworak wykazują, że wpłynęło już grubo ponad dwa miliony podpisów.  Skoro jednak zostało to podważone, to uważam, że nadal należy zbierać podpisy i protestować w obronie wolności słowa. Dlatego  również i ja  nie ustanę w dążeniu do spełnienia oczekiwań Polaków.  W najbliższą sobotę wezmę udział w marszu, który organizowany jest w Radomiu. Zachęcam  wszystkich Państwa do udziału w jutrzejszym marszu. Przejdziemy pod delegaturę Urzędu Wojewódzkiego gdzie będą zbierane podpisy i będzie odczytany apel do władz. Marsz rozpocznie się  mszą świętą o godz. 15 w radomskiej Farze (kościół pw. św. Jana Chrzciciela). Proszę też o zabranie ze sobą flag. Do zobaczenia na marszu!

Tagi: Suski
14:41, marekzpisu
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 26 kwietnia 2012
Zapraszam na sobotni marsz

Już w najbliższą sobotę w Radomiu odbędzie się Marsz w obronie TV Trwam oraz wolnych mediów. Wszystkich serdecznie zapraszam!

 

07:50, marekzpisu
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 kwietnia 2012
Plany budowy pomnika przedstawione opinii publicznej

Tak jak większość Polaków chcę godnego upamiętnienia  śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzisiaj odbyła się więc konferencja prasowa, podczas której, jako przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika zaprezentowaliśmy opinii publicznej nasz pomysł, etapy jego realizacji, cegiełki i formy wsparcia. Chcę, żeby pomnik godnie przedstawiał osobę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także został ustawiony w godnym miejscu. Zapraszam więc wszystkich do wsparcia tej idei.


sobota, 21 kwietnia 2012
Tysiące osób na marszu w obronie wolnych mediów

Dzisiaj odbył się marsz w obronie wolności mediów w Polsce. Była to już druga ogólnopolska manifestacja przeciw dyskryminacji katolików w przestrzeni publicznej oraz przeciw próbie likwidacji funduszu kościelnego. 



 

 

 

Tysiące osób wysłuchało słów biskupa Dydycza. PO zostaje głucha na głos obywateli. Strzeżmy się głuchej władzy!

 

 

14:35, marekzpisu
Link Komentarze (1) »
piątek, 20 kwietnia 2012
Upamiętnienie ofiar w okręgu Radomskim

W okręgu Radomskim, w wielu miejscach i w różnych formach, upamiętniono  ofiary  katastrofy pod Smoleńskiem. Co miesiąc, w licznych kościołach odprawiane są msze święte. Poniżej prezentuję te działania, które najbardziej utkwiły mi w pamięci. Ponieważ nie jestem w stanie zebrać pełnej informacji na ten temat proszę Państwa o uzupełnienie poniższych  informacji i przesyłanie ich na mojego maila: bpms@wp.pl.

  1. Lech Kaczyński został Honorowym Obywatelem Miasta Radomia, a przyznanie tego tytułu odbyło się podczas uroczystej Sesji Rady Miasta.
  2. W Radomiu, na fasadzie budynku dawnego Urzędu Wojewódzkiego (obecnie Urząd Miasta), obok głównego wejścia, została odsłonięta tablica pamiątkowa o treści: PAMIĘCI OFIAR KATASTROFY LOTNICZEJ POD SMOLEŃSKIEM, W KTÓREJ 10 KWIETNIA 2010 ROKU ZGINĘŁO 96 OSÓB. WŚRÓD NICH PREZYDENT RP LECH KACZYŃSKI, JEGO MAŁŻONKA MARIA ORAZ OSTATNI PREZYDENT NA UCHODŹTWIE RYSZARD KACZOROWSKI.  Tu 10 kwietnia 2011 roku zgromadzili się Radomianie, oddając hołd ofiarom katastrofy. (fot. 1)
  3. W Publicznym Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Radomiu została odsłonięta wystawa o prezydencie Lechu Kaczyńskim. Uroczystości towarzyszył wzruszający program artystyczny poświęcony życiu Lecha Kaczyńskiego, który wykonali uczniowie szkoły.  (fot.2; 3;4)
  4. W Grójcu ufundowano pomnik na terenie Kościoła Miłosierdzia przy ulicy Jana Pawła II.  Widnieje na nim napis: PAMIĘCI OFIAR KATASTROFY LOTNICZEJ POD SMOLEŃSKIEM 10 KWIETNIA 2010 ROKU ŻOŁNIERZE I PRACOWNICY JW. 3411 W GRÓJCU. GRÓJEC , DNIA 10.04.2011r.(fot. 5; 6)
  5. Zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu. Rozpoczęta została zbiórka publiczna. (fot. 7)
  6. W Pionkach odsłonięto tablicę upamiętniająca dziewięćdziesięciu sześciu Polaków na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy dziesiątego kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.  (fot. 8)
  7. Prezydent Lech Kaczyński został Honorowym Obywatelem Gminy Odrzywół.
  8. Tablicę pamiątkową upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej wmurowano również w Solcu nad Wisłą.

 

Mieszkańcy Radomia, którzy chcą wesprzeć zbiórkę środków potrzebnych na wybudowanie pomnika śp. Lecha Kaczyńskiego mogą dokonywać wpłat na konto: Kredyt Bank S. A.  63 1500 1647 1216 4006 6299 0000 z dopiskiem: budowa pomnika.

 

Fot. 1. Tablica upamiętniająca w Radomiu.

 

Fot. 2. Poprzedzająca wystawę akademia poświęcona pamięci śp. Lecha Kaczyńskiego .

 

Fot. 3. Wystawa w Gimnazjum im. Mikołaja Reja.

 

Fot. 4. Wystawa w szkole.

 

 

Fot. 5. Pomnik w Grójcu.

 

Fot. 6. Pomnik w Grójcu.

 

 

Foto 7. Cegiełka na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu.

 

Foto i tekst Marek Suski

 

Fot. 8. Tablica upamiętniająca dziewięćdziesięciu sześciu Polaków na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy dziesiątego kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Wśród tragicznie zmarłych był również Honorowy Obywatel Pionek, Marszałek Sejmu RP, Wicemarszałek Senatu RP Maciej Płażyński. – fot. pochodzi ze strony: www.pionki24.pl.



czwartek, 19 kwietnia 2012
O godność, prawdę i pamięć!

Minęła  druga rocznica śmierci Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Lecha Kaczyńskiego. Niestety, władze naszego kraju nie upamiętniły należycie wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Zamiast tego, doszło do godnych ubolewania oskarżeń pod adresem tych Polaków, którzy wzięli udział w uroczystościach rocznicowych, domagając się szacunku dla ofiar i prawdy o przyczynach katastrofy.  Uczczenie pamięci ofiar jest ważniejsze niż boksowanie się z małostkową władzą, dlatego też swoje zdanie na temat  postawy rządzących przedstawię w innym tekście.

Tak jak większość Polaków i ja chcę godnego upamiętnienia  śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ponieważ  pewne jest,  że obecnie rządząca ekipa nie odda należnej czci zmarłym, musimy zrobić to sami.  W tym celu, razem z wieloma ludźmi dobrej woli, powołałem Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego.

Deklaracja

Powołania Społecznego Komitetu Budowy Pomnika

śp. Prezydenta R P profesora Lecha Aleksandra Kaczyńskiego

10 kwietnia minęły dwa lata od katastrofy w Smoleńsku. W drodze do Katynia, na groby Polaków zamordowanych przez Sowietów, zginął urzędujący Prezydent RP Lech Kaczyński, Jego żona Maria, ostatni Prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski i 93 inne osoby. Wszyscy, którzy ponieśli śmierć w tej katastrofie lotniczej, byli zasłużeni dla Rzeczypospolitej, wielu z nich miało wybitne osiągnięcia, jak Anna Walentynowicz - legenda związku zawodowego „Solidarność”, Janusz Kurtyka – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej czy Janusz Kochanowski - Rzecznik Praw Obywatelskich. W szczególny sposób wspominamy pilota Artura Ziętka, który był jednym z nas, radomian.

Wszyscy, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem, zasługują na nasz hołd, miejsce w pamięci przyszłych pokoleń i symboliczną obecność w przestrzeni publicznej, dlatego też zwracamy się do wszystkich Polaków, a w szczególny sposób do radomian, z apelem o wsparcie inicjatywy budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu. Pomnik poświęcony pamięci Prezydenta będzie także symbolicznym oddaniem czci wszystkim ofiarom katastrofy.

My wszyscy, świadomi naszego obowiązku bycia kolejnym ogniwem w łańcuchu pamięci o Polakach, którzy dobrze zasłużyli się Ojczyźnie, wspólnym staraniem podejmujemy zobowiązanie budowy pomnika, który odda hołd wielkiemu mężowi stanu. Bez mgły, mętnych wyjaśnień i fałszywych oskarżeń.

Członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego: Marek Suski, Stanisław Karczewski, Zbigniew Kuźmiuk, Wojciech Skurkiewicz, Dariusz Bąk, Dariusz Wójcik, Robert Skiba, Jakub Kowalski, Robert Mrozowski, Krzysztof Szewczyk, Tomasz Mirka, Łukasz Mierzejewski, Eryk Brodnicki, Paweł Dziewit, Iwona Dąbek, Karolina Steczkowska, Stanisław Zubek.

W dniu 17 kwietnia 2012 r. zwróciłem się w imieniu Komitetu do prezydenta Miasta Radomia o wskazanie lokalizacji dla pomnika. Chcemy, aby pomnik był monumentem godnym swojego patrona i aby został usytuowany w eksponowanym miejscu. Gwarancją wysokiej jakości jego wykonania jest zlecenie projektu i realizacji wybitnemu artyście rzeźbiarzowi. Jednak spełnienie tak ambitnego planu wymaga znacznych nakładów finansowych, których sami nie jesteśmy w stanie ponieść.  Dlatego właśnie zdecydowaliśmy o rozpoczęciu zbiórki publicznej.

Zgodnie z uzyskanym zezwoleniem możemy przyjmować dobrowolne datki  do zaplombowanych puszek kwestarskich oraz skarbon stacjonarnych, sprzedawać cegiełki wartościowe lub przyjmować wpłaty na konto Komitetu. W związku z tym zwracamy się do Państwa o wsparcie finansowe dla tej inicjatywy.

Cegiełki o nominałach: 10 zł, 100 zł, 500 zł i 1000 zł można nabyć w siedzibie Komitetu, który mieści się w Radomiu, Rynek 9.

Wpłat można dokonywać na konto bankowe Kredyt Bank S.A. o numerze: 63 1500 1647 1216 4006 6299 0000. Z dopiskiem: na budowę pomnika.

Dołączcie do nas! Cenny będzie każdy głos Państwa poparcia, ważne będzie każde wsparcie finansowe dla budowy pomnika śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Zamieszczam także zdjęcie cegiełek. Mam nadzieję, że estetyczny wygląd zachęci do ich nabywania. (W oryginale są jeszcze ładniejsze.)

Marek Suski

Przewodniczący Komitetu

Marsz w obronie wolności mediów

W najbliższą sobotę 21 kwietnia w Warszawie, odbędzie się marsz w obronie TV Trwam, a także w obronie wolności mediów w ogóle. Zachęcam Państwa do wzięcia udziału w tej ważnej manifestacji!

Będzie to już druga ogólnopolska manifestacja przeciw dyskryminacji katolików w przestrzeni publicznej oraz przeciw próbie likwidacji funduszu kościelnego. 

Marsz rozpocznie się o godz. 13 Mszą Świętą w Kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. Po Mszy św. wyruszy marsz pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Skończy się pod Belwederem.

17:25, marekzpisu
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 kwietnia 2012
Prezydent poszedł na Wawel...

Dokładnie dwa lata temu, 18 kwietnia 2010 roku para prezydencka, Lech i Maria Kaczyńscy zostali pochowani na Wawelu. Dzisiaj, centralne uroczystości, podczas ktorych wspominaliśmy to wydarzenie, odbyła się właśnie w Krakowie. Prezes PiS-u Jarosław Kaczyński podkreślał, że para prezydencka chciała tylko niepodległej i sprawiedliwej Polski. Dodał też, że ten testament musi być realizowany, a można go wykonać poprzez zwyciężanie zła dobrem. "Dobro w Polsce musi zwyciężyć. Ono jest związane z prawdą, a prawda jest coraz bliżej" mówił.

 

Korzystając z okazji, chciałbym przytoczyć wiersz "Prezydent idzie na Wawel" autorstwa Henryka Krzyżanowskiego. Będzie on chyba najlepszym podsumowaniem tego dnia zadumy nad tymi, którzy odeszli.


Dźwięczy requiem pod dzwonu kloszem,
Salonowcy -  skończcie tę wrzawę.
O czas smutnej zadumy proszę,
gdy Prezydent idzie na Wawel.
 
Kogo wiedzie w żałobnej gali?
Jakieś cienie, mundury krwawe,
ci w Katyniu z dołów powstali,
z Prezydentem idą na Wawel.
 
Idą wolno, lecz równym krokiem,
bo im marsza rozbrzmiewa grave.
Niezbadanym Boga wyrokiem
z Prezydentem ciągną na Wawel.
 
Gdy próg przejdą królewskich pokoi,
krótki apel – czas z misji zdać sprawę,
potem spać – pierwsza noc już wśród swoich
z Prezydentem, co wwiódł ich na Wawel.
 
Ciiiiiicho! śpią …Ale może obudzi
ich los w nas to, co czyste i prawe?
Niech pojedna – i partie i ludzi,
dzień, gdy oni dotarli na Wawel.

21:57, marekzpisu
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3