Kategorie: Wszystkie | lotnisko, radom, suski
RSS
wtorek, 29 października 2013
Nie pozwólmy na pogłębianie różnic!

Unia Europejska, jako jedną ze swoich naczelnych zasad przyjęła zasadę solidaryzmu. Dotyczy ona wyrównania szans mieszkańców biedniejszych terenów. Nijak ma się ona do sytuacji w subregionie radomskim. Konsekwencją podziału środków unijnych przez samorząd województwa mazowieckiego, w którym kluczowe role odgrywają politycy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, jest pogłębienie różnic rozwojowych wewnątrz danego regionu.

Kończący się okres rozliczeniowy, ale także przygotowania na poziomie rządowym i samorządowym do korzystania ze środków z następnego budżetu UE na lata 2014-2020 skłaniają do negatywnej oceny. Według danych na koniec 2012 roku wynika, że subregion radomski uzyskał trzy razy mniej środków niż Warszawa i ponad dwukrotnie mniej niż pozostałe subregiony województwa mazowieckiego.

Ta sytuacja dobitnie pokazuje, iż polityka rozwoju, do której przecież powołane zostały samorządy województw, w przypadku Mazowsza poniosła klęskę. Dramatycznych konsekwencji w wymiarze społecznym można by wymienić bez liku. Jednym z najważniejszych jest wysoki poziom bezrobocia, który w subregionie radomskim jest jednym z najwyższych w kraju. Wszystko wskazuje na to, że zarząd województwa nadal chce realizować jako priorytet rozwój konkurencyjności Warszawy, a nie priorytet spójności wewnętrznej województwa mazowieckiego.

W ostatnich latach władze sejmiku, jak i rząd RP pozostawały głuche na argumenty, które przedstawiałem zarówno ja, jak i wielu polityków z Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego postanowiliśmy wnieść do Parlamentu Europejskiego petycję dotyczącą zobligowania rządu RP, a także władz województwa mazowieckiego, do ponownego przeanalizowania sytuacji dotyczącej pogłębiających się różnic rozwojowych w regionie i ustanowienia wyraźnych preferencji na rzecz najbardziej zapóźnionych subregionów: radomskiego i ostrołęcko-siedleckiego. W tym celu zachęcam wszystkich do wyrażenia sprzeciwu wobec propozycji podziału środków w ramach Kontraktu Terytorialnego dla Mazowsza na lata 2013-2020 i poparcia petycji o której napisałem powyżej.

Kartę, na której zbierane będą podpisy, można pobrać m.in. w Radomiu, ul. Rynek 9. Będą one również dostępne w internecie.


Tagi: PIS PO Radom
15:19, marekzpisu
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 października 2013
Nie samą polityką człowiek żyje

Dzisiaj ostatni dzień posiedzenia Sejmu. Odbędą się więc liczne głosowania. Korzystając jednak z chwili przerwy, chciałem pogratulować piłkarzom drugiego zespołu Radomiaka zdobycia Pucharu Polski w regionie radomskim. W finale wygrali oni z Mazowszem Grójec. Teraz, jak wszystkim sportowcom Ziemi Radomskiej, życzę im powodzenia w dalszych etapach rywalizacji z drużynami z innych regionów.

Tagi: Radom
08:34, marekzpisu
Link Komentarze (1) »
sobota, 19 października 2013
Ślad po błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszko

Ufać Bogu, mieć nadzieję - ta myśl błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki co chwilę pojawiała się podczas uroczystości ku Jego czci. W sobotę obchodziliśmy rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego, z tej okazji uczestniczyłem m.in. w mszy świętej, która odprawiona została w kościele pw. Św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu.

Tagi: Warszawa
21:55, marekzpisu
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 października 2013
O obywatelskości w Radomiu

Kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów z całego kraju omawiało w Radomiu sprawy budżetu partycypacyjnego. Konferencja „Budżet Obywatelski – konsultacje czy współdecydowanie?”, zainicjowana przez prezydenta Radomia, stała się bodźcem do dyskusji nad sprawami uczestnictwa obywateli w tworzeniu budżetu. Podczas konferencji padło wiele ciekawych pytań i odpowiedzi ze strony specjalistów. Mam nadzieję, że taka "burza mózgów" przyniesie owoce w niedalekiej przyszłości. Natomiast rządzącym na każdym szczeblu, którzy jeszcze nie zdecydowali się na podjęcie działań w kierunku tworzenia budżetu obywatelskiego, ukaże, jak ważnym jest zdanie obywateli na dane kwestie. Bo zwłaszcza ekipa kierująca krajem zdaje się o tym permanentnie zapominać.

wtorek, 15 października 2013
W trosce o prawdę historyczną

Uczestniczyłem dzisiaj w nietypowym zgromadzeniu. U zbiegu stołecznych Alei Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej, pod tablicą ku czci rozstrzelanych przez Niemców 28 stycznia 1944 r w egzekucji ulicznej, organizatorzy spotkania chcieli przypomnieć wydarzenia sprzed 70. lat, gdy Niemcy rozpoczęli w okupowanej Warszawie serię egzekucji ulicznych. Te wydarzenia zostały przypomniane w kontekście przeinaczania przez niemieckie media historii II Wojny Światowej i przerzucania na Polaków odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez Niemców w latach 1939-1945.

Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom rozpoczęła także zbieranie podpisów pod petycją do Sejmu w sprawie penalizacji użycia sformułowania „polskie obozy koncentracyjne” odnośnie niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, to znaczy uznania tego sformułowania za „kłamstwo oświęcimskie”.


22:38, marekzpisu
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 października 2013
Wyjątkowy uścisk na święto edukacji

W Dniu Edukacji Narodowej miałem okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu - wręczeniu honorowego obywatelstwa miasta Radomia jednemu z najbardziej znanych nauczycieli, Stanisławowi Banaszkiewiczowi. Liczne wystąpienia jego współpracowników oraz podopiecznych przekonały mnie o tym, jak trudne zadanie rysuje się przed nauczycielami i wykładowcami. Ale także o tym, jak piękne owoce przynosi cierpliwa, pełna zaangażowania praca. I samych najdojrzalszych jej owoców życzę wszystkim osobom związanym z polską oświatą.

Tagi: Radom Suski
16:58, marekzpisu
Link Komentarze (1) »
Pamiętamy o ofiarach II Wojny Światowej

Kolejna miejscowość, tym razem Paprotno, uczciła ofiary II Wojny Światowej. Uczestniczyłem w odsłonięciu pomnika upamiętniającego wydarzenia z tamtych czasów i ich ofiary.

Tagi: Suski
16:33, marekzpisu
Link Dodaj komentarz »
sobota, 12 października 2013
Patriotyczny weekend ze sportową nutą

Dzisiaj uczestniczyłem w dwóch, bardzo ważnych wydarzeniach naszej lokalnej społeczności. Rozpoczął się bowiem XXII Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich Radom - Laski organizowany przez Strzelecki Oddział Kawaleryjski "BELINIAK". Po uroczystościach na radomskim cmentarzu w Kwaterze Legionowej, przenieśliśmy się do Piastowa, gdzie odbyły się zawody w strzelaniu. Następnie pod Pomnikiem Czynu Legionów uczestniczyliśmy w uroczystościach 99. rocznicy Bitwy pod Laskami-Anielinem.

 


 

Wieczorem miałem przyjemność uczestniczyć w inauguracji sezonu Tauron Basket Ligi w Radomiu. Rosa pokonała Stabil Jezioro Tarnobrzeg 82-76. Koszykarze dostarczyli tak wiele emocji, że na pewno jeszcze nie raz będę im dopingował na żywo w radomskiej hali. 


Tagi: Radom Suski
21:38, marekzpisu
Link Dodaj komentarz »
piątek, 11 października 2013
Obiecanki cacanki Donalda Tuska

Serial obiecanek cacanek Tuska trwa niczym brazylijska telenowela. Platforma jest w popłochu przed referendum w Warszawie. Badania opinii publicznej wskazują jednoznacznie, że jeżeli uda się osiągnąć poziom uczestnictwa w referendum odwołującym Hannę Gronkiewicz-Waltz to zdecydowana większość mieszkańców Warszawy opowie się za odwołaniem pani prezydent. Platforma wyczynia najdziksze wygibasy, aby ratować zagrożony stołek swojej wiceprezeski i stołki wielu partyjnych towarzyszy. Premier wzywa do niebrania udziału w referendum. Urzędnicy utrudniają dopisanie się do listy wyborców. Służby mundurowe sprawdzają, czy osoby, które dopisały się do spisu wyborców rzeczywiście mieszkają w stolicy. Nie można znaleźć obwieszczeń referendalnych o miejscach komisji wyborczych, itd.

Z drugiej strony mamy Serial obiecanek cacanek Tuska dla Warszawy. Jak w brazylijskiej telenoweli, niemal codziennie dowiadujemy się, jakie to łaski pańskie otrzyma od dobrej PO dla stolica. Premier, kosztem nowego wjazdu do Warszawy mającego odciążyć Janki i Raszyn, obiecał kontynuację budowy obwodnicy. Co prawda nie ma jej w rządowych planach, ale to przecież drobiazg, z pewnością minister Nowak dopisze ją do planów ze szwajcarską precyzją idąc w ślady swoich zegarków. Nawet Senatorowie z PO pośpieszyli w sukurs swojej wiceprezes proponując zmianę ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji (omawiany właśnie w czwartek w nocy druk sejmowy nr 1799), według którego Warszawa może dostać do 200 milionów zł. na zaspokojenie roszczeń odszkodowawczych za mienie odebrane dekretem Bieruta. Zapis jest fakultatywną możliwością otrzymania pieniędzy, co może skończyć się tylko na obietnicach. Zatem ten projekt można uznać za kolejną obiecankę cacankę Donalda Tuska.

Można przypuszczać, że po referendum zobaczymy teatralną scenkę rozdzierania szat przez ministra Vincenta, że nie ma pieniędzy, a Tusk w milczeniu przychyli się do sugestii swojego księgowego. A być może nawet odegrany zostanie znany scenariusz z grożeniem odwołania, jak w przypadku oszustwa obiecanego przez ministra Grada, inwestora z Kataru na stocznie. A ponieważ wejście w życie nowelizacji przewidziane jest na 1 stycznia, to pewnie ludzie zapomną, bo po drodze będzie rekonstrukcja rządu, czy jakiś inny pic na wodę i nikt się już nie będzie się upominać. Chociaż zadośćuczynienie komunistycznego rabunku samo w sobie jest dobre, ale przecież PO rządzi 6 lat i jakoś do tej pory niewiele zrobiła w tej sprawie. Dopiero teraz w obliczu referendum, jak na gwałt składa wiele obietnic Warszawie. Ja jednak będę pamiętać i sprawdzę, czy ta kolejna obiecanka Tuska zostanie martwym trupem jeszcze jednej pijarowskiej gierki PO. Poczekamy, zobaczymy. A swoją drogą to ciekawe, że PO obiecując reprywatyzację (Komorowski nawet mówił, że powinno być minimum minimorum pięćdziesięcioprocentowa rekompensata), nie wniosła leżącego od lat gotowego projektu pod obrady sejmu. Tak już jest z PO, że bierze się do pracy dopiero wtedy, gdy grunt pali się pod stopami. Może właśnie również dlatego warto organizować referenda.

Tymczasem nie wierzcie w kolejne obiecanki Donalda Tuska. Chcecie zmienić Warszawę, idźcie na referendum!

czwartek, 10 października 2013
Wspominaliśmy ofiary Katastrofy Smoleńskiej

Jak co miesiąc, tak i dzisiaj, 10 października, zanim rozpoczęliśmy obrady Sejmu, wspominaliśmy tych, którzy polegli w katastrofie pod Smoleńskiem. Modliliśmy się za ich dusze, następnie oddaliśmy im cześć nawiedzając cmentarz.

 
1 , 2